Biografie

Martin Švajda je absolventem konzervatoře v Kroměříži (1985), kde se ve svých patnácti letech začal věnovat u Františka Rybáře hře na violoncello, a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ze třídy prof. Jana Hališky (1991). Během studií se zapojil do koncertního života, získal cenu Českého hudebního fondu, uskutečnil první nahrávky pro ČRo Brno a jako sólista vystoupil ve Španělsku, Francii a Německu.

V roce 1990, po turné ve Švédsku, přijal nabídku Kvarteta města Brna k trvalé spolupráci a o tři roky později se stal sólocellistou Komorního orchestru Bohuslava Martinů. S oběma soubory koncertoval do roku 2017. Za více než čtvrt století s nimi uskutečnil stovky vystoupení mj. na hudebních festivalech v Itálii, Rakousku, Francii, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, Německu, Slovensku, USA či Anglii a nahrál desítky snímků pro ČRo, ORF, vydavatelství EDIT či rakouský ARICORD.

V letech 1993 – 2015 kmenově spolupracoval s klavíristou Pavlem Kratochvílem. Jejich společná koncertní vystoupení ocenilo publikum nejen doma v České republice,  ale i v Holandsku, Španělsku, Slovensku a dalších evropských zemích.

Dokonalost  souhry, stylová čistota, osobitost hudebního myšlení i niterná muzikalita jsou zachyceny v podobě  dvou CD – R. Schumann, C. Debussy, I. Stravinskij (1998) a Francouzské sonáty (2011).

V posledních letech Martin Švajda, kromě komorních koncertů a recitálů, sólově vystoupil s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín a Moravskou filharmonií Olomouc. Pro ČRo3 Vltava realizoval v roli dramaturga, moderátora a interpreta pětidílný cyklus Hudebních matiné a je pravidelně zván do poroty mezinárodní soutěže  PRO BOHEMIA Ostrava.

V roce 2017 založil smyčcový Agile Quintet, kterého je uměleckým vedoucím, a o rok později s houslistou Pavlem Wallingerem a pianistkou Renatou Lichnovskou Kudláčkovo trio.